Geçmiş tarihte füzen ( kömür ) kalem olarak günümüzde karakalem ile yapılan resim tekniği hem nostaljik değerini koruması yönünden hem de resimle ilgili çok fazla materyale ( fırça, spatula, tuval, boya gibi ) ihtiyaç duymamasından başlı başına resimde merak konusu olma önemini sürdürmektedir.

Bu sebepledir ki bazen çoğumuz elimize almış olduğumuz bir kalemle yeteneğimizi keşfetme, ispatlama yoluna gider aynı zamanda sevdiklerimize bir hediye olma gayesiyle bu yeteneğimizi göstermeyi tercih ederiz. Fakat Karakalem her ne kadar resme yeni başlayan adaylar açısından resme bir başlangıç aşaması olarak görülse de ‘Gerçekçi Tarzı’ kendine ölçüt edinmesi yönüyle basitlikten ustalığa doğru bir boyut kazanır. Daha basit bir tabirle; sınıflarımızda, çalışmakta olduğumuz kurumlarda çok sık rastladığımız Atatürk Portresini neredeyse hepimiz milli duygularımızla bir defa da olsa çizmeye yeltenmişizdir. Akıllara gelen soru şu; ‘Kaçımız çizdi? Kaçımız benzetebildi?’ Bu noktada Karakalem gösterdi saygınlığını ve bir o kadar da ağırlığını…

Karakalem Portre Çizimleri - Sanatsal Hediyeler İstanbul kadıköy bağdat caddesi ümraniye 133
Karakalem Portre Çizimleri - Sanatsal Hediyeler İstanbul kadıköy bağdat caddesi ümraniye 31

Bu durumda gerek resme yeni başlayan adayların gerekse Karakalem resim siparişi verecek kişilerin Karakalem çizen yerler hakkında bilgi sahibi olmalarında fayda vardır. Karakalem çizen yerler sayesinde ki işini ustalıkla, gerekli teknik bilgi ve donanımla yapan yerlerden söz edecek olursak, resme yeni başlayan adaylar ve konservatuarın resim bölümleri yetenek sınavlarına hazırlanmakta olan öğrenciler açısından doğru yol ve yöntemle kişisel ve kariyer gelişimlerini sağlayacaklardır. Aksi halde eğitmenler; vaktinde yanlış öğrenilmiş bir bilgi veya davranış biçiminin alışkanlığa dönüştükten sonra düzeltilmesinin yani doğru olan ile yer değiştirmesinin daha zor olduğunu ileri sürerler.

Karakalem Portre örneğinde de olduğu gibi Karakalem tekniği çoğunlukla çalışmalarında kişi – resim arası benzerlik ölçütünü 100’de 100’e ulaştırma amacı gütmesinden ve ‘Gerçekçi’ akıma ayna olduğundan, sipariş sürecinde de benzerlik bağlamında şüphenin minimalize edilmesi için iyice araştırılması deneyimli ressam ve sanat merkezleriyle çalışılması gerekliliği yönünden önem arz eder.

Karakalem Portre Çizimleri - Sanatsal Hediyeler İstanbul kadıköy bağdat caddesi ümraniye 124

Ülkemizde Karakalem çizen yerler neredeyse her şehirde mevcut. İşini hakkıyla yapan yer ve kişiler olduğu gibi, sanat camiasında da yalnızca bir isim ve tabeladan ibaret yerlerin olduğunu söylemek te mümkün. Burada belirtilmek istenilen, ‘Sanat göz içindir’, ‘Sanat kulak içindir.’ Sanat kısacası hissetmek içindir. Sanat her şeyden önce ruha hitap eder. Resim Sanatında da durum bu şekilde işler. Katılmakta olduğunuz bir resim kursunda tüm çabalarınıza ve ayırdığınız vakte rağmen çizdiğiniz resmi beğenmiyor, bir sonuç alamıyorsanız kendinizi olumsuz hissedeceksiniz. Ya da hediye amaçlı siparişi verilmiş olan Karakalem çizim elinize ulaştığı vakit gerek benzerlik oranında gerekse teknik açıdan baktığınızda kendinizi hoşnut hissetmiyor iseniz o resim ruhunuza hitap edememiş demektir.  Başka bir deyişle, Karakalem çizen yerler ( katılmakta olduğunuz bir sanat merkezi, siparişini vermiş olduğunuz çizim için çalışmakta olduğunuz ilgili ressam )Bu hususta ortada sözü edilecek bir sanat ya da bir sanatçıdan bahsetmek mümkün değildir. İyi ressamların söyleşilerine şöyle bir göz atıldığı zaman, vermiş oldukları eserlerde önce kendi ruhuna ve toplumun kalbine dokunmaktan dolayı resme bağlandıkları görülür. Bu yüzdendir ki Karakalem çizen yerleri iyi araştırmak gerekmektedir.

1987 doğumlu Ressam Murat Karabüyük, lise ve üniversite eğitimini Resim üzerine tamamlamış, 1993 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ( Ankara, İstanbul, Kütahya ) resim dersleri vermiş, ülkede ki çeşitli sanat merkezlerinin açılışını üstlendiği gibi, Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri resim dersleri ve yine aynı üniversite Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği öğrencileri tasarım derslerine girerek eğitmenlik te yapmıştır. Ayrıca ‘İnsan Boyama Tekniğini’ Türkiye’ ye getirerek ülkemiz sanatında resim alanında bir ilki gerçekleştiren resim sanatçısıdır. Birçok haber programı ve kanallarına konuk olarak davet edilen ressam, sanat yaşamına İstanbul’ da ki atölyesinde devam etmektedir.