Doğum günleri, Evlilik Yıl Dönümü, 14 Şubat Sevgililer Günü gibi özel günlerde olduğu gibi kimi zaman da hastalık durumlarında, bazen bir olayı kutlama ve tebrik amacıyla yanımızdaki veya uzağımızdaki sevdiğimiz, değer verdiğimiz kişilerin kalben yanında olduğumuzu belirtmek bunu onlara ifade etmek adına eşimize, dostumuza, anne babamıza, aile büyüklerimize, arkadaşımıza yada bir sevgiliye karakalem çizim yaptırıp hediye etmek isteriz.

Sevgiliye daha önce çiçekler, çikolatalar bir yığın hediye gönderdik belki de. Ne yazıktır ki o çiçekler soldu, o çikolatalarsa yendi, bitti kül oldu. Biricik olan sevgiliye karakalem çizim yaptırdık bir tane. O da bir tane, o da bir tane. Odasının, evinin bir duvarında ne soldu, ne yendi, ne de çürümeye yüz tuttu. Ayrıldınız ve bir çekmeceye atılmış olduysa dahi o anın kalıcılığını orada işte o çekmecede ölümsüzcesine muhafaza etmekte olacaktır. Sizler yaşlanırken o an hep başucunuzda gençliğini diğer her şeyden, geçen yıllardan, buruşan ellerden ve belki de başkalarından sakınacaktır.

Karakalem Portre Çizimleri - Sanatsal Hediyeler İstanbul kadıköy bağdat caddesi ümraniye 133
Karakalem Portre Çizimleri - Sanatsal Hediyeler İstanbul kadıköy bağdat caddesi ümraniye 31

Belki de vakti zamanında güzel duygularla hediye ettiğiniz Yağlı boya tablo, İki kişilik karakalem portre çiziminiz veya Sevgiliye karakalem çizimi yıllar sonra en kötü ihtimalle bir çekmecede keşfedilerek yeniden barışma, bira araya gelme bahaneniz olacaktır.

Peki ya neden bir sevgiliye karakalem çizim? Karakalem Tekniğinin diğer resim tekniklerinden ( yağlı boya resimler, pastel resimler, karikatür portre resimleri, sulu boya resimler) ayrılan çok ince muazzam bir detayı vardır. Kurşun kalemin farklı boyalar kullanılmaksızın tek bir resim kağıdı üzerinde oluşturduğu ışıklandırma ve gölgelendirmeler meydana gelen bu yeni resme fotoğrafta olduğundan daha fazla nostaljik ve romantik bir hava katar. Bu sebepledir ki eşimiz, sevdiğimiz insan için en ölümsüz ve genç armağan Sevgiliye Karakalem Çizim tekniği kullanılarak resim yaptırmaktır.

Karakalem Portre Çizimleri - Sanatsal Hediyeler İstanbul kadıköy bağdat caddesi ümraniye 124

Siz de karakalem çizim tekniği kullanılarak sevdiklerinize yaptırmaya karar verdiğiniz karakalem portre çizdirmek istiyorum, sevgiliye karakalem çizimi yaptırmak istiyorum diyorsanız başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok şehirde Karakalem Çalışmaları yürütmekte olan Karakalem Portre yapan yerler fazlasıyla var. Fakat isteriz ki çizdirmiş olduğumuz resim elimize ulaştığında tıpa tıp fotoğraftakiyle aynı benzerlikte olsun.

Karakalem Portre yaptırmak istiyorum, Sevgiliye Karakalem çizim istiyorum diye Karakalem resim siparişi veren herkesin istekleri;

  1. Fotoğraf – resim arası benzerliğin ön planda tutulması
  2. Resim eline alındığında estetik kaygının minimuma düşmesi

Bu yüzden Ressamın Karakalem Çalışma ve çizimleri bir hayli çok olmalıdır. Bir bakıma ressamın mesleki deneyiminin fazla olması gerekmektedir.

Karakalem Portre Çizimleri - Sanatsal Hediyeler İstanbul kadıköy bağdat caddesi ümraniye 24

Ressam Murat Karabüyük 28 yılı aşkın bir süredir bu işi yapmakta ve Türkiye’nin birçok şehrine Karakalem ve diğer tüm resim tekniklerinde de çizmiş olduğu siparişler göndermektedir. Ressam bu sanatın okulunu okumuş, çeşitli sergilerin açılışını üstlenmiş, Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve yine Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği dersi öğrencilerine hocalık yapmış aynı zamanda birçok kursun kuruculuğunu üstelenerek birçok genci Üniversitelerin Konservatuara giriş sınavlarına hazırlamış iyi bir eğitmendir. Gerçekçi tarzı benimseyen bir ressam olması açısından resimlerinde tıpkı bir fotoğrafçıymışçasına benzerliği ön planda görülmektedir. Mesleki deneyimleri ise eserlerinde estetik kaygıyı minimuma taşıdığı görülür.