İnsan yüzü simetrik bir ölçüye sahiptir. ‘Altın Oran Yasası’ insan yüzü için de geçerlidir. Bu ölçü ve oran Resim Sanatın’ da mutlak bir kuraldır. Her yüz nasıl birbirine benzemiyorsa büyük burun yapısına sahip bir kişi, iri elmacık kemikleri olan bir kadın ya da kocaman gözleri olan bir bebek.

Bu durum kişilerin her biri ötekinden farklı olan portrelerini oluşturmak için sanatçıya farklı kombinasyonları olan yüz değişkenlikleri sunar. Fakat taslak oluşturmada bu oran bize ipuçları sağlar ve çoğunlukla stabildir. Bu durum resme başlangıç aşamasında bize kolaylık sunar.

Altın Oran Portre - Karakalem Portre Çizimi Nasıl Yapılır?
Karakalem Portre Oran Orantı Yüz - Karakalem Portre Çizimi Nasıl Yapılır?

Karakalem Portre Çizimi nasıl olmalı sorusuna kısaca değinmek gerekirse;

  • Bir insan kafası hayal edin ;
  • Saçın başlangıç noktası,
  • Burun ve çene bitimi arası mesafe,
  • Son olarak ışıklandırma ve gölgelendirme.

Unutulmamalıdır ki ışık ve akabinde oluşan gölge resmimize tasvir eden esas unsurlardandır.

Karakalem Portre Çizimini 5 aşamada ele alalım


1.Adım;
Yüzün kağıt üzerinde izdüşümü belirlendiği aşama
Ovalimsi bir kafa taslağı oluşturulur. Üç tane yatay düzlem üzerinde çizgi çizilir.
1.Çizgi, Saç başlangıç noktası ve kaş arası mesafe
2.Çizgi, Kaşların başlangıç noktası burnun bitim noktası arası mesafe
3.Çizgi, Burun alt köşe ve çenenin bitim noktası
Baz alınarak taslak oluşturulur.

2.Adım;
Bu aşamada yüzün iskeleti oluşturulur. Gözler, kaşlar, burun ve dudaklar simetriye uygun bir oranda konumlandırılır. Bu aşama portresini çizmekte olduğumuz kişinin resim tamamlandığında kişinin kendisine benzerliği açısından büyük önem arz eder.

3.Adım;
Ayrıntı Kısmı. Portreyi detaylandırma ve tonlama resmin en yorucu aşamalarından biridir aslında. Kaç yaşında olursa olsun kişinin göz yapısı hayatımız boyunca bizim o kişiyi hatırlamamızı ve yıllar geçse de o kişiyi tanımamızı sağlar. Bu yüzdendir ki ayrıntıya indiğimiz bu kısıma bakışlardan başlamak en doğrusu olacaktır.
Sırasıyla: Bakışlar – Burun – Ağız – Kulak ve Saçlar
tamamlanır.

4.Adım;
Gölgelendirme. Işığın geliş açısı ve yüzün şekli bize tonlama yapmamız için imkan sağlar. Bizde koyudan açığa doğru olacak biçimde gölgelendirme işlemini yaparız.

5.Adım;
Gözden kaçırılan hatalar varsa onlar tamamlanır. Portrede ki ton değerleri ve gölge geçişleri kontrol edilir. Bu aşamada ince ayrıntılara bütünsel bir boyut kazandırmış ve portremize son şeklini vermiş oluruz.
Ressamlar da tıpkı doktorlar gibi ilgi ve gözlem alanları, emek ve tecrübeleri doğrultusunda belirli tarz ve tür resimlerde uzmanlaşmışlardır. Her Ressam kendi tarz ve türünde diğerlerine göre en iyisidir.
Bakınız Realist tarzda birçok resim ve sanatsal çalışmalara imza atmış Ressam Murat Karabüyük günümüz ülkesinin ileri gelen sayılı ressamlarından biridir.