HİZMETLERİMİZ RESSAM MURAT KARABÜYÜK’E AİTTİR

Karakalem Portre Nedir?

HİZMETLERİMİZ RESSAM MURAT KARABÜYÜK’E AİTTİR

Karakalem Portre Nedir?

Karakalem çalışmaları çok eski dönemlere kadar uzanır. Görsel sanatlarla alakalı bir çalışma yapılmadan önce bir karama kağıdı üzerine çıkarılan taslaklara karakalem çalışması denilirdi.

Karakalem çalışmaları çok eski dönemlere kadar uzanır. Görsel sanatlarla alakalı bir çalışma yapılmadan önce bir karama kağıdı üzerine çıkarılan taslaklara karakalem çalışması denilirdi. Ancak daha sonraki dönemlerde karakalem çalışmaları bir sanat dalı hainle gelmiş ve karakalem çalışmaları ile elde edilen eserlere kıymet verilmiştir. Günümüzde de karakalem çalışmaları hem sanatsal hem de ticari açıdan kıymet biçilen çizimler arasında bulunur. Son dönemlerde ise, karakalem portre çalışmaları en çok talep edilen çizimler arasında yer alır. Bunun nedeni, insanların değişik mizanpaj ve karalama gibi tekniklere sahip karakalem çalışmasından elde edilen portreleri ilginç bulmasıdır.

Neden karakalem portre çizdirmek gerekir?

İnsanların portresini çizdirmek için değişik nedenleri olabilir Orta Çağ’daki düşünürler kendi portrelerini çizdirme konusunda meraklı davranır ve dönemin en iyi ressamlarına oto portrelerini çizdirirlerdi. O dönemlerin trendi haline gelen portre çizimleri günümüz insanı tarafından da merak edilen bir konudur. Özellikle, sosyal medya gibi alanların gelişimi ile beraber değişik manzara fotoğrafları paylaşmak dikkat çekici bir hale geldi. Değişik akımlarla değişik fotoğraf üretme merakını gideren kişiler, karakalem çalışması ile de çok eski dönemden beri süregelen bir akımın gereğini yerine getirmiş olur.

Karakalem çalışmaları bir doğallık ifade eder. Karalama, çizim ve tonlama en önemli konuları arasındadır. Tek bir renk kullanılır ve bu rengin farklı tonları ile ustaca bir boyutlandırma yapılır. Karakalem çalışmasında önemli olan kişinin portresidir. Ancak çalışmayı daha cazip ve değişik bir şekle sokmak adına portreye birtakım eklemeler yapılarak çok daha dikkat çekici hale getirilebilir. Kendinizin veya sevdiğiniz birisinin portresini çizdirebilmeniz mümkündür. Karakalem çalışmalarının tercih edilmesinin önemli nedenlerinden birisi de hediye vermek için uygun bir seçim olmasıdır. Sevdiğiniz kişilerin portresini çizdirerek ona hediye etmenin yaratacağı mutluluk tarif edilmesi mümkün olmayan bir heyecandır.

Herkes karakalem çalışmasını başarılı bir şekilde yapamaz. Birinci sınıf malzeme kullanımı ile yapılması gereken çalışmanın ömrünün uzun olması gerekir. Ekipmanlardaki kalite kadar ustanın da deneyimine güvenilmesi lazımdır.

Karakalem portre siparişi için lütfen sipariş formunu doldurunuz